Předělání rozpojovačů v Jedlové a Karlovicích.

Předělání rozpojovačů v Jedlové a Karlovicích.


     Při ježdění s kamarády a následném provádění posunu pomocí dálkového ovládání (dále DO) jsem se již delší dobou zabýval myšlenkou přidat k rozpojovačům i řízení posunu, neboť se stávalo že slovní navigace byla někdy náročná a trefit se strojvedoucímu na rozpojovač po pár deci vína, byla náročná fuška...

     Rozhodl jsem se, že postavím nová DO pomocí kterých budu moci nejen rozvěšovat vozy, ale i sám pojíždět s lokomotivou. Pro toto řízení jsem byl ale nucen přivést na DO kabel a tak jsem zhotovil úplně nové ovládání, na které jsem umístil jak rozpojovače, tak vlastní regulaci s přepínáním směru jízdy.
     Navštívil jsem tedy mého odborného poradce přes elektroniku Jirku S. zdali mám nechat původní infra rozpojování a k tomu přidat jenom regulaci a nebo zhotovit úplně jiné zaříření. Jelikož jsem musel přivést již zmiňovaný kabel na DO, tak mi Jirka navrhnul ať mu tam přivedu čtyři drátky navíc a můžu ovládat rozpojovače i trakci přes procesor. Jako nejvhodnější na propojení jsem zvolil UTP kabel který má osm žil. Tři potřebuji na potenciometr, dva na napájení obvodů 12V/5V a dva na komunikaci procesorů mezi sebou.

     Jirka mi nakreslil schéma a naprogramoval procesory, já se s vervou sobě vlastní pustil do výroby obvodů a celého zapojení a staré infra ovládání jsem nahradil tímto novým zařízením. V Jedlové mi vše fungovalo napoprvé, akorát v Karlovicích jsem měl problémy a musel mi u toho asistovat Jirka a upravovat výstupy z procesoru na rozpojovače pomocí PC, protože jich zde mám jednadvacet a jednotlivá zhlaví přepinám pomocí přepinače na DO a tak bylo zapojení trochu složitější a museli jsme jej dolaďovat přímo na místě.
     Nyní se již nemusí mířit na přijímací jednotku a tak se může obsluha plně věnovat regulaci jízdy a rozpojovačům. Komunikace mezi procesory probíhá po dvou drátech a ačkoliv nevím jak to můžou zvládnout, zařízení funguje k mé spokojenosti na 100%.

     S dalším kamarádem, taky Jirkou, jsme natočili video o starém a novém způsobu řízení a tak během několika dnů očekávejte přírůstek v sekci videa.
     Na závěr mohu jen říci, že si tímto zařízením přijdou na své milovníci posunu, sami si můžou řídit a rozvěšovat vozy a jenom dávají pokyny výpravčímu, kam má stavět posunové cesty. Na konci filmování jsem se do toho tak zažral že jsem Jirkovi říkal kam má stavět a já si šíboval a šíboval a šíboval...

     Radislav Wimmer


Předělání
rozpojovačů
v Jedlové
a Karlovicích.

zpět