Vindobona

Úprava pomalé jízdy
mašin řízené pulzní regulací.

     V tomto návodu vám chci popsat jak jsem se vypořádal s problémem, který nastal zakoupením soupravy „Vindobona“ a jejím následným uváděním do provozu. Při testovacích jízdách totiž souprava jezdila i při hodně vytočeném regulátoru jízdy mnohem pomaleji než ostatní stroje, které přitom již přímo letěli… Musím upozornit, že se tato „vada“ projevila na mých trakčních regulátorech u kterých používám pulzní regulaci. U napěťových regulací se myslím, že by k tomu nedošlo.

Udělal jsem pokus s elektrolytickým kondenzátorem paralelně připojenému k motoru mašinky a diodou zabraňující přepólování kondenzátoru. Dioda tam musí být, jinak může dojít k explozi kondenzátoru! Začal jsem s hodnotou 1G/25V, ale postupným testováním jsem skončil na hodnotě 100uF/25V (sto mikrofarad), kdy již souprava jezdila podle mých představ. Nevýhoda tohoto zapojení je ta, že souprava jezdila pouze jedním směrem. Sice mi to u této soupravy nevadilo, ale chtěl jsem zkusit i zapojení pro opačný směr.

Nejprve jsem přemýšlel o zapojení s pomocí diod, ale po X hodinách dumání jsem stejně na nic nepřišel a stále více se mi vnucovalo použití relátka. Vymyslel jsem tedy zapojení při kterém jsem použil malé 5V relátko, dva kondenzátory a dvě diody. Pro jízdu vpřed se nic nemění, relé je v klidu minusové napětí jde na motor a kondík C1, plusové napětí uzavírá okruh přes diodu D1 a kontakt relé R1. Při jízdě vzad se napětí nejdříve dostává přes diodu D2 na relé, které svým sepnutím přepne z kondíku C1 na C2, uzavírá se okruh a stroj se dává do pohybu opačným směrem. Protože budu opačný směr u Vindobony používat spíše výjimečně, neřešil jsem ochranu cívky relé, která je pouze na 5V a při vyšším napětí dochází tak k přetěžování. Při testovacích jízdách opačným směrem jsem ale nepozoroval žádné přehřívání cívky relé a tak když budete jezdit modelovou rychlostí, neměli by jste mít větší problémy.

Pokud vám bude stačit jízda pouze jedním směrem, použijte zapojení podle plánku 1. Hodnotu kondenzátoru si můžete uzpůsobit svým představám a potřebám vašeho stroje, diody nezapomeňte použít vždy.

Pokud bude něco nejasné, tak pište.

Hodně zdaru přeje Radek W.




Fotogalerie

zpět