Stavba kolejiště


STAVBA KOLEJIŠTĚ

     Námět kolejiště mě upoutal co by dvanáctiletého kluka, kdy jsem si v katalogu prohlížel nákresy kolejišť a upoutal mne nákres dvoukolejné trati ve tvaru osmičky s dvěmi nádražími. Dvoukolejkou jsem se inspiroval asi tím,že naším městem prochází koridorová trať Brno-Praha. V 80. letech tepna číslo jedna.      Bohužel pro nedostatek místa jsem se musel spokojit s velikostí TT, které jsem sklápěl na zeď a mělo 2,2 x 1,4m. To se psal rok 1986 mě bylo 22 let a měl jsem toto kolejiště způli hotové.
     V roce 1987 se mi naskytla možnost koupit rodinný domek a tím nastal obrat v mém modelaření. Po úpravách domu jsem se pustil do zateplení půdy, následně jsem svařil jeklový rám, na něj jsem přidělal napříč prkna na stojato po 40cm a takto vznikla základní konstrukce o rozměrech 5.1 x 2,6m. Na tyto prkna jsem již pokládal dřevotřísku, tam kde vedly koleje tak i sololit a na toto se již pokládaly koleje. V této době jsem již neměl rozchod TT, ale přešel jsem kvůli spolehlivosti na H0. Prodal jsem celou TT sbírku, ale vzápětí jsem koupil od kamaráda co rušil svoje H0 modely ještě větší. Tak jsem tedy začal stavět své první kolejiště rozchodu H0. V roce 1989 jsem koupil 110m kolejových prutů a začal jsem s pokládkou. Švagrová mě zajišťovala kvalitní štěrk (vařila ve školní jídelně) a tak jsem ji poprosil aby mi nosila vylouhovaný a usušený čaj a tento jsem použil na zasypávání kolejí. Nyní mi nikdo nechce věřit, že to pod kolejemi je čaj. Vždy jsem si nasucho položil metr koleje, označil místa přibití, načrtl násep, poté jsem kolej oddělal celý úsek natřel herkulesem, položil znovu kolej, kterou jsem v určených místech přibil a pak jsem vše zasypal již zmíněným čajem.

     Jak rychle jsem začal tak jsem i skončil. S bráchou jsme rozjížděli podnikání a tak na kolejiště nebyl léta vůbec čas. Potom jsem začal sám podnikat, udělal jsem si v přízemí domu malou prodejnu elektroniky a tak mám aspoň kde čerpat součástky na obvody použité při stavbě kolejiště. Sedm let jsem nechal rám i s nějakými položenými metry kolejí uležet, než jsem začal opět v roce 1997 se stavbou. Jak se říká všechno špatné je k něčemu dobré. Protože jsem si vydělal nějaké peníze rozhodl jsem se vyměnit Piko výhybky (asi 25ks) za Pilzové a místo nespolehlivých přestavníků jsem montoval telefonní relé s táhlem. Také jsem začal používat jazýčková relé místo řezání kolejí na spínání. Každá lokomotiva má přidělán magnet a je 100% účinný.      Vraťme se ale k námětu kolejiště. Protože jsem měl najednou dostatek (dnes už je ho málo) místa, realizoval jsem vysněnou dvoukolejnou trať. Oproti původnímu návrhu jsem si ho upravil k obrazu svému a tak jsem ho doplnil o skryté nádraží a jednokolejnou horskou trať. Celé kolejiště má čtyři nádraží, 145m kolejí, 68 výhybek, tři odstavná/servisní nádraží umístěná mimo hlavní rám kolejiště.

FOTOGRAFIE ZE STAVBY

Stavba 1

Stavba 2

Stavba 3

zpět