Osvětlení Ci

Osvětlení třech starých Ci vozů.

     Dalším důležitým doplňkem, který budu realizovat na svém kolejišti je osvětlení vozů. Již dávno jsem zavrhnul napájení z kolejí, neboť třeba v Karlovicích se pod vlakem vypne celá staniční kolej a osvětlení by tak zhaslo. Hledal jsem v odborných časopisech jak by se toto dalo využít a s nástupem led diod ve svítilnách se tento problém řešil jednoduchým diodovým měničem, kdy na napájení byla použita jedna tužková či mikrotužková baterie a jako zdroj světla je použitá jedna či více bílých led diod. První zapojení jsem již s takovým měničem zkoušel v roce 2006 na osobních DR vozech, kdy jsem do střechy přilepil jednak AAA baterii a také šest žlutých diod na osvícení vozu. Jediný větší problém byl se zapínáním vozu, protože jsem musel umístit malý posuvný přepinač na podvozku vozu. Přemýšlel jsem ale jak by se to dalo vyřešit i jiným způsobem. Jednou z možností bylo umístit malý spínač pod střechu, udělat do ní maličkou dírku a potom nějakým kouskem drátu tento obvod zapínat a vypínat (stejně tak třeba zapínám i kamerový vlak).

     Jelikož jsem to chtěl mít ještě dokonalejší, tak jsem využil znalostí kamarádů a ti mi nakreslili schéma měniče, který se zapíná pomocí magnetu a jazýčkového relé, které je umístěné na DPS spolu se součástkami ve střeše vozu. Nechal jsem si na zakázku vyrobit asi 30 ks těchto desek, podle typů vozů do kterých budu osvětlení montovat.

     Pro začátek jsem si vybral tři Ci vozy. Sice jsem nemohl umístit baterii do střechy vozu, ale protože vůz nemá vnitřní vybavení, tak jsem ji vlepil přímo doprostřed podlahy a přetřel černou barvou. Osazenou DPS jsem přilepil na pár bodech pomocí chemoprénu a protože jsou to staré vozy , tak jsem na osvětlení použil místo ledek malé miniaturní žárovičky.

     Zajímavější bylo odvrtání obdélníkové díry pro napájecí konektor do podlahy vozu, ale s použitím malé brusky se i toto podařilo. Jak jsem již říkal, nemám dobíjení z kolejí a tak jsem to vyřešil tímto způsobem, kdy jednou za čas vezmu vozy z kolejiště a napojím je na klasickou nabíječku akumulátorů a po nabití zase nějaký měsíc vydrží. Nyní tam používám nabíjecí AAA značky Enelop, které mají velmi nízký práh samovybíjení a vydrží tak ve voze měsíce. Pro ty méně zkušené, kteří by si chtěli postavit toto osvětlení, bych doporučil tu jednodušší verzi zapojení pomocí nějakého spínače. A ještě k tomu prvnímu plánku:
     Do obvodu s tlumivkou je zařazena svítící dioda na plus pól. Kamarád mi ale sdělil, že by bylo zapojení lepší kdyby se svítící dioda nepřipojovala k plusu ale k mínus pólu (jen ji otočit).

     I když jsem to pájel jenom trafopájkou, tak mi zařízení fungovalo na poprvé a již jsem je ve vozech předváděl při dnu otevřených dveří. Takže další soupravy budou následovat, tam už budou klasické zářivky v podobě bílých led diod.

     Pokud budete mít k plánkům jakékoliv dotazy, tak se ptejte. DPS mohu zajistit a poslat. Jsou na vozy Roco - 1:100, Piko a Sachsen. A nebo si je můžete zkrátit jako já nyní při použití do těch Ci vozů. Součástky nabízí odborné prodejny.

     Zpracoval Radislav Wimmer


zpět