Pojistky

Maření životů - pojistek.

     Již delší dobu jsem přemýšlel, jak vyřešit problém s častým pálením pojistek při jízdách s kamarády. Většinou neznalostí obsluhy a někdy i nezaviněně jsem měnil během takové akce i pět a více pojistek.
     Chtěl jsem zkusit nějaké elektronické pojistky, ale nakonec jsem dal přednost obyčejným automobilovým žárovkám 12V/21W (cena kolem 10 kč).
     Nejdříve jsem dal jednu, ale provozní zkoušky ukázaly, že je to málo, některé mašinky mají totiž větší odběr a tak se vlákno začalo žhavit, nebo se to také projevovalo při větším počtu lokomotiv v jednom úseku.
     Koupil jsem tedy další sadu žárovek a připájel je k původním a tak jsem příkon zvýšil na 42W a to již bohatě stačí na současnou jízdu třech a více loko. Takto jsem udělal úpravu u všech trakčních regulátorů a mám konečně po starostech s vyměňováním pojistek.
     Za studena má vlákno žárovky odpor asi dva ohmy. V případě zkratu dojde k rozsvícení žárovky , která nás svitem upozorní, že není něco v pořádku a svítí stále dokud není zkrat odstraněn.
     Výhodou zapojení je, že je to skoro věčná pojistka(dokud se nepřepálí vlákno) a co je hlavní, nepálí se již tak drahé pojistky.

     Radislav Wimmer

Fotogalerie

zpět