Osvětlení Ci

Poziční osvětlení lokomotiv.

     V tomto jednoduchém zapojení vám představím možnost svícení pozičních světel lokomotiv i po zastavení, kdy vydrží diody svítit ještě více jak dvě minuty.
Základem zapojení je záložní PC kondenzátor 1F na 5,5V který musíme zapojit přes 5V stabilizátor. Abychom docílili zmiňovaných 5,5V podepřeme stabilizátor vůči zemi odporem velikosti 220R.
Do přívodu vložíme diodu aby se nám kondík nevybíjel po zastavení do koleje a taky aby nedošlo k přepólování a přes odpor 150-220R napájíme paralelně diody. Uvedená hodnota je pro žluté diody, pokud tam dáte bílé tak by měl být odpor kolem 100R, ale ze zkušenosti tam dejte spíše větší (i několik kilo), neboť bílé diody hodně svítí a světlo by bylo velmi intenzivní.
Uvedený kondík kupuji v GM Electronic a jeho cena je po léta stejná a to 115kč.
Jeho velikost je 5*20mm.
Zapojení je velice jednoduché a udělá na kolejišti příjemnou změnu v provozu. Jedinou závadou snad může být to, že kondík má vysoký vnitřní odpor a chvilku trvá než se nabije, proto je toto použití vhodnější tam, kde jsou delší mezistaniční úseky. Platí zde, že čím více se jízdou nabije, tím déle svítí diody.
Pozor! V obrazové příloze ještě není použit odpor proti zemi 220R, tak na něj nezapomeňte!

Takže hodně zdaru při výrobě a ať vám to svítí napoprvé.

     Zpracoval Radislav Wimmer


zpět