Přestavník


STAVBA PŘESTAVNÍKU

     V prvním díle o popisování různých udělátek a zařízení ke kolejišti vám chci popsat výrobu reléového přestavníku pro výhybky.

     Nejdůležitější bude sehnat nějaké telefonní relé, já používám s boční kotvou, ale klidně se může použít i menší relé s vrchní kotvou.


     Takže seženete si kousek vinglu 25*25 (nebo30*30mm), uříznete asi tři centimetry a vyvrtáte díry. Pro relátko vrtákem 4,1 a další dvě vrtákem do 5mm. Větší díry jsou kvůli pohybu relé a vymezení správné polohy.     Jako táhla používám špice z kol (dají se sehnat v prodejnách už od jedné koruny), na konci je trochu na brusce či pilníkem ztenčím aby se pěkně vešla do otvoru výhybkového táhla. Poté špici naohýbám (viz foto), vlastní táhlo nechávám dlouhé 10-14cm. Pilníkem zbrousím kotvu relé i táhla, aby se mi dobře pájela k sobě, ale stejně musím používat "Neutrální pájecí kapalinu" , aby se dalo vůbec pájet (dá se sehnat v prodejnách s elektronickými součástkami).
     Po připájení pájená místa utřu hadříkem namočeným v technickém benzinu jinak místo za čas zrezne.


     Pro méně zručné modeláře v pájení bych doporučil použít tavnou pistoli a táhlo ke kotvě prostě přilepit (já jsem je dříve lepil dvousložkovým lepidlem).


     Potom už nic nebrání tomu osadit relé pod desku k nějaké výhybce. V místě výhybky vyvrtáme otvor pro prostup táhla (5mm) a poté již ze spodu musímeumístit toto relé tak, aby se jazyky perfektně přestavovaly. Tato činnost je trochu náročnější na preciznost, neboť na dokonalém osazení závisí bezproblémový chod výhybky.


     Zbývá jenom přivést kabeláž přes nějaký vypínač, či složitější reléovou vazbu. Kontakty relé můžete využít pro ohlasy na panel a nebo pro další zabezpečení podle vaší potřeby.

     Případné dotazy vám zodpovím v návštěvní knize.

     Přeji hodně zdaru při výrobě.
     Radek W.zpět