Regulátor

VÝROBA TRAKČNÍHO REGULÁTORU PRO JÍZDU

     Dalším návodem, který jsem si pro vás připravil je stavba trakčního pulzního regulátoru.

     Před mnoha a mnoha lety vyšlo schéma v časopise modelář a protože se mi toto zapojení osvědčilo více než napěťové (FZ1, F2, apod.), protože u napěťových poznáte pokud máte špinavá kolečka či koleje, že spíše než jedete tak poskakujete a šťoucháte. U tohoto regulátoru (pulzního) se toto neprojevuje a docílíte jízdy i velmi pomalou rychlostí. Zdroj použijte alespoň dva a více ampér na 10-15V, a pokud jej máte již usměrněn, tak můžete vynechat úvodní kondík 1G/30V. Potenciometr se mi nejvíce osvědčil cermetový, který je kvalitnější než TP160 a jemu podobné, každopádně hodnoty 10K/N. Přepínač na výstupu je obyčejný páčkový ( s bílou maticí), který má ze spodu 6 vývodů.

     Součástky vás přijdou na 150-200kč, ale je to opravdu kvalitní a jak já říkám blbuvzdorná regulace. Ještě by bylo dobré dát před páčkový přepínač pojistku (já mám už žárovku), aby jste v případě zkratu nezničili tranzistor. Za celou dobu užívání regulátorů se mi ale nestalo, že by se mi nějaký poškodil a to jsem se něco nazkratoval! A navyměňoval pojistek.

     Zapojení funguje hned na poprvé a tak pokud si dáte pozor na zapojení tranzistorů a potenciometru, můžete ihned vyrazit kupředu.

     Radislav Wimmer


zpět