Rozpojovač

STAVBA ROZPOJOVAČE

     V druhém dílu o různých udělátkách vám představím výrobu rozpojovače vozů. Jako základ mi opět slouží relátko, dále kousky vinglu, špice z kola, 3 cm smršťovací bužírky a destičku kuprexitu o velikosti 22*10mm. Pro ty, kteří používají pro obsluhu obvodů magnetky umístěné na podvozku lokomotivy jako já, tak musí použít od destičky rozpojovače jako táhlo mosazné nevodivé kulatinky, jinak po najetí vozidla nad rozpojovač magnet plošku zvedne.


     Výroba je zde o něco složitější oproti přestavníku pro výhybky, neboť je zde počítáno i s použitím svářečky, takže ti mladší musí říci svým tátům o pomoc.

     Jak jsem se již zmiňoval základem jsou opět kousky vinglu, zde jsou použité dva kusy a svařeny či nabodovány k sobě. Jeden má rozměry 25*25 a druhý 15*15 mm. Svaříme je k sobě a tvoří takové malé schody. Dále již přijde na řadu vrtačka a opět vyvrtáme díru pro uchycení relátka a další dvě pro přidělání do panelu. Vše začistíme pilníkem a máme špinavou práci hotovu.


     Pokračujeme v chystání táhel, opět jako nosné použijeme špici z kola do průměru 2 mm a na konci ohneme asi 15mm. Druhý konec opět připájíme ke kotvě relé a zase necháme táhlo dlouhé 10-12 cm, nebo podle místa i méně. Můžeme upravit i doraz kotvy relé, opravdu mírně narovnat a poté posunout pertinax ke kontaktům relé.



     Dále vyrobíme vlastní zvedací plošku rozpojovače, já ji dělal 22*10mm a konce jsem zbrousil pod úhlem 45 stupňů a použil jsem na to již zmiňovaný kuprexit. Doprostřed destičky vyvrtáme otvor o průměru mosazné kulatinky (opět do 2mm), uřízneme si z ní či uskřípneme asi 6-10 cm a tento kousek strčíme ze spodu do destičky, necháme mírně zapuštěnou a potom již vezmeme pájku a tuto tyčku z vrchu připájíme, znamená to, že ploška je vodivou plochou vzhůru a tak nám cín přilne jak na plošce, tak chytne i zapuštěnou kulatinku.


     Nyní vezmeme vrták 2,5-2,8mm a uděláme otvor uprostřed koleje, kde chceme mít rozpojovač, prostrčíme kulatinku s destičkou a jdeme pracovat ze spodu kolejiště. Orientačně přiložíme relátko a fixem si označíme místo zakrácení mosazné kulatinky, která na nás kouká z předvrtané díry. Musí být tolik zakráceno, aby se pomyslně spojila s táhlem na kotvě relátka. Po zakrácení a vložení zpět mezi koleje přijde nejdůležitější úkon a to vystředění a přidělání relé do panelu. Na konci táhla u relátka nasadíme smršťovací 2mm bužírku, tuto se snažíme nasunout na zakrácené táhlo v koleji a poté relé již přidělat do panelu, dobře vystředit a dotáhnout vruty. Zkontrolujeme plošku v koleji, aby byla dobře v ose, případně zatížíme a nyní vezmeme pájku a budeme hezky hladit bužírku, která se teplem smrskne a tím nám znemožní pootáčení rozpojovače v koleji a drží vše pohromadě.


     Rozpojovače můžete obsluhovat spínacími tlačítky umístěným na panelu. Použít můžete také otočný přepínač a jedno tlačítko. Otočným navolíte příslušný rozpojovač a spínacím tlačítkem rozepnete. Pro svoji potřebu používám i bezdrátová infra ovládání, kdy má posunovač v ruce krabičku s tlačítky, navádí strojvedoucího a obsluhuje jednotlivé rozpojovače. Toto zařízení je již dosti složité a tak jej zde zatím prezentovat nebudu.

     Rozpojovače mi na kolejišti slouží stejně dobře jako výhybkové přestavníky, sice trochu kraválu, ale za tu cenu, nekupte to…

     Přeji hodně zdaru při výrobě a bezvadné rozvěšování.
Radislav Wimmer


zpět