Úprava vozů Bramos proti padání spřáhla.

     Už když jsem někdy v roce 2006 kupoval soupravu vozů Raj od tohoto výrobce, nastal mi nemalý problém, kdy při jízdě obloukem padalo spřáhlo do kolejí (uvolněná kinematika) a následně vozy vykolejily.Tenkrát jsem to vyřešil tuhými spojkami mezi vozy (místo spřáhel) a od té doby jsem měl pokoj.

Další problémy jsem měl s jakýmkoliv koupeným vozem od Bramosu a tak se stávalo, že se většina těchto vozů dívala na kolejiště z vitrínky. Zlom v řešení nastal až zakoupením soupravy cisteren, kde se opět tento problém projevil (takže za ta léta žádné výrobní zlepšení) a cisterny vypadávaly kde je napadlo. Nakonec stály přes půl roku v servisním…

No a až nastal jejich čas, tak jsem se do nich pustil a ten nastal před pár dny. Zjistil jsem, že jsou na podvozku výstupky, které tvoří doraz kinematiky spřáhla a tak jsem na tyto výstupky přilepil kousíček plastu, tloušťky do 1mm. Provozní testy ukázaly, že jsem se trefil do černého a spřáhla (kinematika) již nepadají!!! Hned jsem přistavil všechny ostatní a tuto úpravu provedl i u nich. Zároveň jsem všechny napatinoval, sestavil z nich vlak a nyní se již prohání po kolejišti v novém kabátě.

V přiloženém fotopostupu se dozvíte vše potřebné pro tuto úpravu a zplnohodnocení těchto vozů pro provoz na kolejišti.


     Radislav Wimmer


Fotky

zpět