Lipsko 2008


Návštěva trenažéru AŽD v Brně.

     Na středu 28. dubna jsme byli pozváni do vzdělávacího střediska AŽD v Brně na výukový a dopravní trenažer pro výpravčí.
     Toto pozvání jsme nemohli odmítnout, neboť sem se většinou dostanou pouze výpravčí při svých přezkoušeních a tak já, Jirka a Víťa jsme se to středeční odpoledne nechali seznámit a provést panem Káčerkem po tomto kolejišti. Jelikož se jedná o trenažer pro výuku, nepředpokládali jsme nějaké do detailů a krajinově provedené kolejiště, ale skutečnost nám vyrazila dech. Opravdu pěkně provedená krajina, která plynule přechází do pozadí namalované na zdi. Vrcholem je pak krásně namalovaný Petrov a hrad Špilberk. Opravdu zde musím smeknout před prací pana Schmidta a jeho kolektivu.
     Kolejiště je postavené na Peco kolejivu a digitálně řízené systémem Lenz. Přes PC rozhraní je napojené na zabezpečovací zařízení používané u ČD nazývané ESA11. Více se dozvíte na těchto stránkách.
     Během asi dvouapůlhodinové návštěvy jsme se měli stále na co ptát a objevovali jsme nové zajímavosti. Pro zaměření tohoto kolejiště, zde můžeme zcela prominout absenci lidiček a vyzdvihnout snahu stavitelů o co největší modelovost, neboť se snažili dostat dvojkolejku přes křížení co nejvíce k sobě (Peco křížení nedělá a tak je nutné je složit ze čtyř výhybek) není to sice ještě ono, nějaký ten mm do modelovosti zde chybí.
     Na pohled je zřejmé, že se nejedná o komerční kolejiště přeplácané zbytečnými doplňky a atrakcemi všeho druhu. Koneckonců dost řečí a podívejte se na fota pořízená během naší návštěvy na tomto trenažeru.

     Radek Wimmer


Fotky

zpět