Balog 2010


Třinácté výročí Banskobystrické firmy Mikádo model.

     Pro někoho pověrčivě nevhodné číslo, pro jiné možnost oslavy a připomenutí si s kamarády, že tato firma již třináct let působí na Slovenském trhu. Zabývá se především výrobou modelů a kolejišť na zakázku, ale od loňského prosince se může pochlubit i rozsáhlým modelovým kolejištěm HO, které je součástí malé prodejny v stejnojmenném městě.
Letošní oslavy připadly na 3. července a opět se konaly na nejatraktivnějším místě Slovenska a to na Čiernohronskej železnici v krásném prostředí koncové stanice Vydrovo. Na tuto akci jel se mnou i Jirka a tak jsme si udělali 400km dlouhý výlet za kamarády, gulášem, grilovaným masem a dobrým pivem. Jeli jsme již v pátek odpoledne, abychom nemuseli jet na noc a po dvouhodinovém zpoždění zácpou v Bratislavě jsme dorazili do Bánské Bystrice něco kolem desáté večer. Po přivítacím ceremoniálu a poklábosení se známými jsme ale museli již do hajan, neboť se brzy ráno vstávalo a v osm jsme již všichni jeli vlakem do Chvatimechu, kde jsme vystoupili a přemístili se na stanici úzké a počkali jsme až pro nás dorazí souprava tažená dvěma parními lokomotivami.
Po krátkém mezipřistání na Balogu jsme vycouvali za krajní výhybku a jeli do koncové stanice s názvem Vydrovo, kde bylo i naše tábořiště, kde jsme strávili celé odpoledne s již zmiňovanými laskominami…
Odpoledne tak příjemně uteklo, že se nám ani nechtělo na poslední vlak o páté hodině směr Chvatimech. Tam jsme počkali na vlak do Bánské Bystrice a pomalu se tak někteří rozjížděli do svých domovů. Já s Jirkou jsme ještě zůstali, neboť jsme si chtěli prohlédnou jejich nové kolejiště a tak jsme nakonec odjížděli až v neděli po poledni.
Počasí nám velice přálo, cesta byla až na maličkosti taky OK a tak mi nezbývá než poděkovat hlavním aktérům za přípravu a průběh celé akce. Vy ostatní se podívejte na fota z průběhu celého dovádění a také ze samotného kolejiště.

     Radek Wimmer


Balog 2010

zpět