Lipsko 2008


150 let Pardubicko – Liberecké dráhy.

     První květnový víkend si příznivci železnice připomenuli kulaté výročí zmiňované tratě, kdy se veřejnosti představily parní a motorové lokomotivy. V sobotu přijela do Jaroměře i německá parní lokomotiva řady 52. Jinak během oslav brázdili tratě od Pardubic po Liberec, a od Jaroměře po Turnov parní lokomotivy jako 475.111, 423.0145, 434.2186, 464.202, 310.0134 či dvojice Hurvínků řady 131.
S kolegou Jirkou jsme tuto akci navštívili právě v sobotu, kdy jsme si zvolili za výchozí bod Jaroměř. Na místo jsme dorazili ráno kolem sedmé hodiny, právě včas na to, abychom viděli jak se z depa rozjíždí stroje ke svým soupravám. Po úvodním nafocení situace a pobíhání po celé stanici, byla i chvilka na popovídání s kamarády s následnou jízdou do České Skalice, kam nás odvezl stroj řady 310. Na příjezdu nás vítala místní dechovka, ale abychom ji mohli poslouchat, museli jsme si dát o dvě piva více a utéct na periferii nádraží…

Po asi dvouhodinovém pobytu na místním nádraží, doplnění vody do stroje i břicha, jsme se vydali zpět do Jaroměře. Žízeň jsme sice neměli, ale hlad značný, proto jsme navštívili místní nádražní restauraci a zasytili svoje bachory meníčkem za 72 korun. Po urychlené konzumaci a zaplacení u pultu jsme opět spěchali mezi koleje, neboť se měli sjíždět další stroje a tak jsme chtěli pořídit něco dalších záběrů. Potom byl čas se blíže podívat do depa a vše v klidu prolézt a prohlédnout.
Pak jsme narazili na občerstvovací stánek a dali si trochu rožněného vepřového s pivkem a chvilku jsme si poseděli na příjemném odpoledním sluníčku. Protože se již nic moc nedělo a do nočního focení bylo ještě dlouho, tak jsme si zalezli do auta a chvilku zavřeli očka a odpočinuli si. Když nás již bolelo celé tělo, tak jsme se pomalu vysoukali z auta a šli to rozchodit opět do depa. Mašiny prováděli dozbrojování a pomalu zajížděli do paprsků depa, ale vše mělo zpoždění a tak jsme se plného stání dočkali až po deváté hodině a mohlo začít noční focení. Kolem jedenácté jsme již nabaženi a značně prochladlí vypnuli fotoaparáty, ještě pokecali s kamarády a pomalu se loučili s Jaroměří, kde jsme prožili opravdu krásný den zakončený nočním pohledem na osvětlené stroje. Domů jsme dojeli po jedné hodině ranní, ještě jsme si nafotili i osvětlenou žďárskou Zelenou Horu, a potom jsme již každý zalezl do své výtopny a uložil se ke spánku.

Vy se můžete ale v klidu podívat na to, co nás celý den provázelo a na chvilku se tak přenést opět do starých časů, kdy řádili po kolejích železní oři.

     Radek Wimmer


Jaroměř 2009

zpět