Lipsko 2008


Nedělní výlet do Kolína na mezinárodní výstavu železničních modelů.

     Dvacátý červnový den jsme si s Jirkou a jeho synem udělali výlet do Kolína na výstavu modelů a kolejišť. Zároveň jsme také navštívili Kolínskou řepařskou dráhu, kde jsme sice přišli těsně před zavíračkou, ale ještě nás tam nechali nafotit nějaké ty snímečky do archivu a také pro vás, kteří ještě nevíte, jak to tam vypadá.
Nejdříve jsme se po příjezdu stavili u Karla Zelenky (viz kolejiště kamarádů) prohlédli si jeho novinky na kolejišti, pokecali jsme co má kdo nového a kolem jedenácté jsme vyrazili do Domu dětí a mládeže, kde se výstava konala. V předsálí bylo možné zakoupení různých modelů, nejmenší si zde mohli sestavit z papíru svůj domeček a také si zajezdit s mašinkou na kousku kolejiva velikosti N.
Zajímavější to ovšem bylo v hlavním sálu, kde bylo k vidění na deset kolejišť všech rozchodů a také nechybělo zastoupení v podobě firmy MERKUR. Ve vitrínkách jsme poté mohli obdivovat stroje různých modelářů včetně těch zahraničních.
Asi nejvíce pozornosti budilo ozvučené digitální kolejiště velikosti HO Martina Hasoně, který zde předváděl jízdy ozvučených parních mašin a dokonce měl i soupravu vozů u kterých se otvíraly a zavíraly dveře. Další zajímavé kolejiště bylo již klubové, které představovalo analogový automatický provoz, některé mašinky měly i zvukový dekodér a tvořily tak pěknou kulisu provozu. Zpestřením byly i jezdící auta car systému, či dělník pracující se sbíječkou, který makal po stisknutí tlačítka některého z návštěvníků. V zadním sále bylo několik menších kolejišť, vitrínky a prodejní stánek s různými doplňky a modely.
Během výstavy jsem absolvoval několik pohovorů s místními modeláři o digitálním řízení, ozvučení modelů či car systému a tak mám zase nové informace pro svoje další projekty, ale o tom až zas někdy příště. Pěkné pokoukání přeje
     Radek Wimmer


Kolín 2010

zpět