PERNŠTEJNSKÉ SLAVNOSTI 2008


Slavnosti Pernštejnského panství
konané ve dnech
5. a 6. července 2008

     Letošní oslavy panství probíhaly opět v rytmu parních strojů, tentokráte nám pořadatelé připravili setkání dvou Šlechtičen a to Brněnské 101 a Děčínské 179, které po oba dva dny "rovnaly" oblouky staré Tišnovky.
     Aby toho nebylo málo, tak organizátoři zajistili již od pátku jízdy vlaků s motorovou trakcí řady 751 alias T478, nebo-li zamračenými.

     V sobotu jsem se ještě jízd zúčastnit nemohl, neboť jsem se vracel z dovolené, ale v neděli jsme hned po ránu vyrazili vlakem do Nedvědice, abychom nezmeškali příjezdy parních vlaků, které zde měli na nějakou dobu konečnou.
     Mou sobotní nepřítomnost plně nahradil Jirka, který byl celou sobotu od rána až do večera kousek za Žďárem a filmoval a fotil průjezdy vlaků. Udělal si takové singl párty u tratě…

     Ale vraťme se již k nedělním jízdám. Ráno v osm se stavil Jirka, upřesnili jsme u kávy strategii dne a po půl deváté jsme i s mojí drahou polovičkou vyrazili na nádraží. Cestou kdy nás vezl stroj T478 1001 jsme potkávali hodně šotoušů jak nahání náš vlak a pořizují co nejlepší záběry, vždyť to také může být k vidění naposled, člověk nikdy neví. My jsme se ale již soustředili na páry a po jedenácté jsme je kamerami vítali na příjezdu do stanice.
     Poté prováděly posun se soupravami a půl hodiny před dvanáctou se v sobotu jela podívat na otočku do Bystřice Brněnská 475 a v neděli jela v čele osobáku do Bystřice pro změnu Děčínská. Po návratu dozbrojili vodu a uhlí, pošibovali soupravy a po krátkém odpočinku se opět chystali k odjezdu, který byl po oby dny v 16:34 do Brna, respektive v 17 hodin směrem ke Žďáru a zajížděla spinkat až do Jihlavy.
     V místní sokolovně byla i výstava kolejišť, kde již každoročně je k vidění velmi pěkně zpracované a modelově věrné kolejiště Milana Sáblíka.

     S kamerou jsme moc soupravy nehonili, pouze až její odjezd v 17 hodin, kdy nás vezl kamarád autem domů a my tak mohli v zajímavých místech filmovat.
     Zatím se ale podívejte na vybraná fota co nám zde po kolejích řádilo a až bude více času, připravím i nějaké zajímavé video.

     Radislav WimmerFotografie

zpět