Lipsko 2008


Albatrosem do Plzně.
Den otevřených dveří v plzeňské Škodovce.

      U příležitostí oslav 150 let plzeňské Škodovky, uspořádal spolek Steam Story Agency jízdu parního Škoda expresu s následnou exkurzí. Jako obvykle se akce chopil stroj řady 498 022 (Albatros) který byl opět perfektně nachystán na sobotní ráno i když počasí nenasvědčovalo na tento den nic pěkného.
      Abychom se vůbec mohli akce zúčastnit, tak jsme museli z domu vyrazit autem, neboť ČD již nejsou schopné zajistit vozbu vlaků v ranních a večerních hodinách do „ okrajových částí republiky“.       Auto bylo plné a tak jsme se o cestovné rovným dílem podělili a vyšlo to levněji než-li vlakem. Do Prahy jsme dorazili něco po sedmé a zajeli přímo do depa Libeň, kde se již zatopený stroj připravoval na další ze svých jízd. Akorát dobral něco vody, mezi tím mu Hektor našiboval soupravu a před osmou hodinou jsme již vyjížděli směrem k hlavnímu nádraží z kterého měl být odjezd v 8,30 hodin.
      Plně obsazený vlak nás nadšenců odjížděl přesně na čas a tmavě zatažená obloha nevěštila nic dobrého. Po příjezdu do Plzně hl. nádraží a následném vyfocení Albíka s dominantní budovou nám postavili přímo na vlečku fabriky, kde nás již nedočkavě očekávali davy návštěvníků, kteří si zde již užívali dne otevřených dveří. Po vystoupení z vlaku jsme již zamířili k halám, kde se prováděli exkurze v doprovodu zaměstnanců. Strojní četa Albatrosu doplnila vodu a vydala se zpět do stanice otočit stroj, aby byl na zpáteční cestu opět komínem napřed. Naše výprava si v doprovodu prošla výrobní haly, kde měli právě rozpracované nové stroje řady 380, nějaké vozy metra a tramvaje. Venku stál již jeden hotový stroj zmiňované řady u kterého byla fronta na možnost podívat se do kabiny a strojovny a tak jsme si taky chvilku postáli, než na nás přišla řada. Po důkladném prozkoumání stroje (i nafocení) jsme se již odebrali na domluvenou schůzku s jedním pořadatelem, který nám slíbil možnost podívání se na odstavenou šestiosou Laminátu. Velice jsme se těšili a tak nás akorát trochu zarmoutilo v jakém žalostném technickém stavu se nachází. Údajně by se měla opravovat alespoň do vystavovatelného stavu, tak jí držme palce, aby to vše klaplo a našly se pro ni penízky.
      V hale jsme ještě viděli další zajímavé exponáty (viz fota) a myslím, že to pro nás bylo to nejzajímavější z celé exkurze. Poté jsme si ještě prohlédli expozici pod názvem Techmania a vyšli jsme již do deštěm smáčeného areálu, kde jsme honem zalezli do našeho odstaveného vlaku na který právě najížděla otočená pára. Po sdělení si všech možných dojmů, jsme opět vyrazili do terénu, tentokráte pod stany, kde se nabízelo něco k jídlu a pití. Areál, který nabízel vyžití i pro děti se pomalu vyprazdňoval s přibývající hustotou deště a lidé odjížděli kyvadlovou dopravou ke svým domovům. Po jídle jsme se ještě jednou vydali do hangáru prohlédnou si rozpracované stroje a potom mezi kapkami deště pospíchali do vlaku, kde jsme čekali na plánovaný odjezd v 15,30 hodin. Za vydatného doprovodu deště a něco málo obecenstva se Škoda expres vydal zpět k domovu. Během cesty se již vypršelo a na příjezdu do Prahy už bylo téměř sucho a jenom občas nebe pohrozilo nějakou tou kapkou.
      Vy si ale v teple a suchu můžete prohlédnout to jsme za ten den prožili a věřte, že se bude na co dívat.

     Radek Wimmer


Plzeň 2009

zpět