Lipsko 2008


Rendez - Diesel 2009.

     Ve dnech 13. a 14. června se uskutečnil již jedenáctý ročník srazu historických železničních vozidel, tentokráte pod názvem Rendez- Diesel. Akce se jako tradičně konala ve starém lokomotivním depu Bratislava- východ.
      K vidění zde byly parní lokomotivy řady 331, 464, 477 a z Rakouska se zde představil stroj pod označením DTI. 07. Dále se akce zúčastnili motorové lokomotivy řady T211, 444, 458, 466, 478, 679 a motorové vozy pod označením M131, 240, 262 a 274. Po oba dva dny se z obvodu depa konaly vyhlídkové jízdy po okolí a v prostoru depa vozili parní stroje nejmenší zájemce o svezení přímo na stanovišti. Kolem desáté dopoledne bylo naplánované defilé všech lokomotiv, kdy se postupně předvedly na točně a posléze na „výkon“ odjeli.       V areálu bylo k vidění také hned několik modelových kolejišť z nichž některé byly umístěné ve starých železničních vozech. Také si zde účastníci mohli zakoupit řadu nabízených modelů či jenom suvenýry s železniční tématikou. Na sobotní večer měli organizátoři naplánované noční focení, kde se někteří jedinci (včetně mě) mohli opět vyřádit.
      Pro zaneprázdněnost (se tomu říká i jinak) a nemoc kamarádů, jsem se akce zúčastnil pouze sám a po domluvě s modeláři z Vrútek jsem u nich mohl ve voze, kde měli i provozní TT kolejiště přespat a tak jsem si přibalil do báglu i spacák. I když osamocen, tak jsem nezahálel a na kartě fotoaparátu si dovezl na 600 fotografií a o výběr z nich se s vámi opět podělím v této reportáži.
      Za zmínku ještě stojí nepříjemnost, kterou postihl stroj řady 464 (Ušatá) kdy se při posunu v depu poškodila šoupátková tyč a tím se mašina stala neprovozuschopnou. Naštěstí kamarádi a známí zapracovali a během sobotního dne vyrobili tyč novou a přes noc se na mašině makalo, aby ráno mohla vyjet jako by se nic nestalo. Chlapům se to opravdu podařilo a k páté hodině ranní měli již zatopeno a „navařeno“. Tímto před nimi smekám klobouk dolů…
Během dne se již proháněla v depu a odpoledne jela v čele okružního vlaku kolem Bratislavy. Toto jsem již nenafotil, neboť jsem musel na vlak k domovu a tak se těším na setkání o tomto víkendu (27/28) do Lužné, kde by měla být spolu i s Popradským Papouškem 477 013 a poté se přesunou na Pernštejnské slavnosti konané o týden později na Staré Tišnovce, takže třeba naviděnou na některé z těchto akcí.

     Radek Wimmer


Rendez 2009

zpět