Lipsko 2008


Výlet do „ Království železnic“.

     Na sobotu třináctého března jsem s kamarádem Honzou a jeho synem Adámkem podnikli výlet do naší metropole za účelem shlédnutí největší expozice modelových kolejišť u nás. Původně jsem tam po shlédnutí fotek od kamarádů ani jet nechtěl ( tak zle to na mě zapůsobilo), ale jelikož u nás na Vysočině stále řádila zima a nebylo co dělat, tak i ze zvědavosti jsme tam jeli.

     Cesta byla v pohodě, potom chvilku metrem - výstup ve stanici Anděl a po pětistech metrech nás již vítala obrovitá tabule „Království železnic“. Nejdříve jsme zavítali do modelářské prodejny, ve které jsme si také zakoupili vstupenky na výstavu a dále si prohlédli obchod se zbožím. Po zjištění, že tento obchod není moc vybavený zbožím, jsme vyrazili do suterénu, kde jsme se protáhli přes turnikety do šatny, kde jsme si odložili věci a poté jsme se již vrhli do víru kolejišť. Jelikož se chtělo Adámkovi na záchod, tak jsme museli jít ještě o patro níže, kde je již vystavovaný Ústecký kraj a tak jsme začli prohlídku vlastně od konce. Možná i to zachránilo náš celkový dojem, neboť provedení Ústeckého kraje je již na úrovni a dá se na to dívat. To se však již nedalo říci o prvních dvou kolejištích, které byly vytvořeny velmi horkou jehlou a místy mi připadalo, že to nemohl dělat ani modelář. Na přiložených fotografiích vám nelogická a nesmyslná místa označím červeně.

     Třetí kolejiště je již trochu shlédnutelné, i když také na něm se kdosi pěkně vyřádil, ale již jsou zde i koukatelná místa, akorát na mě divně působí Trosky s Ještědem, které nezapadají do německy laděné tvorby stanic.

     Naproti tomu kolejiště Ústeckého kraje snese již přísnější měřítka a až na nějaké drobnosti je vidět kus modelářského umu. Velmi na mne zapůsobilo automatické stmívání, kdy se postupně přepínaly a rozsvěcely jednotlivé zářivky, které navozovaly dojem noci, poté rozednění až po klasický denní svit. Celá zářivková sestava byla umístěná na specielní mřížkové konstrukci, zavěšená na lankách ukončených v kladce umožňující spuštění pro případ oprav, výměn zářivek apod. Provedení této konstrukce na mne zapůsobilo po Ústeckém kolejišti nejvíce.

     Vzhledem k prostoru, který tam je stále k dispozici se máme na co těšit, neboť provozovatelé ztvární veškeré naše kraje se svými dominantami a tak pokud půjdou aspoň v této kvalitě, bude se opravdu na co dívat.

     Moje rada na závěr: Sejděte nejdříve do nejspodnějšího patra, kde je již na co koukat.

P.S. V pondělí 22.3.od 21.10 hod. vysílá TV Nova reportáž o tomto kolejišti.

     Radek Wimmer


Fotky

zpět