Lipsko 2008


10. ročník TT víkendu ve Všestarech.

     Se uskutečnil ve dnech 20. a 21. června ve Všestarech u Hradce Králové. Toto mezinárodní setkání přátel železnice nabídl kromě jízdy historického vlaku, který táhla lokomotiva řady 310 z Hradce Králové do Všestar a zpět i několik pěkných modelových kolejišť, výstavu a burzu železničních modelů a prodej veškerého zboží s desetiprocentní slevou. Po oba dny bylo opět zajištěno občerstvení s Prchlíkovým seletem, kvůli kterému sem hlavně jezdíme…
      Jelikož máme přerostlé ředkvičky (HO), jak nám sdělil jeden masařkář (TT), tak se na této akci spíše prezentují modely TT a tak jsme jeli spíše na čumendo a také utužit přátelské vztahy se známými modeláři.
      Po úvodním nafocení na místním nádraží jsme obhlédli situaci u obchodu, kde se již dodělávalo selátko a zamířili jsme nejdříve do sokolovny na prohlídku kolejišť a burzu. Po hodině a půl očumování a klábosení jsme hladoví a žízniví přešli zpět k obchodu, kde jsme se nejdříve rozhodli nasytit svoje žaludky již hotovým selátkem. Po načerpání sil jsme se vrhli do útrob modelářské prodejny, kde byly k vidění další kolejiště s výstavou modelů. Po opětovném nabažení, jsme něco kolem druhé hodiny opustili místo setkání a vydali se k domovu. Cestou jsme se rozhodli, že se ještě na chvilku zastavíme v Rosicích v železničním museu. K našemu údivu po příjezdu bylo, že i zde byla akce a to pod názvem „Rosický parní víkend“.
      Ve zdejším museu tak byly k vidění různé funkční parní stroje, model parní lokomotivy řady 365 s možností svezení či LGB kolejiště umístěné Ztrc voze. Mezi Pardubicemi a Slatiňany jezdil motorový vůz řady M131 a ve vodárně si účastníci mohli prohlédnout stálou expozici železniční historie.       Po shlédnutí všeho zajímavého, včetně expozice (i nafocení) jsme se před čtvrtou hodinou vypravili již definitivně k domovu. Jako obvykle byla ještě zastávka ve Slatiňanech na výborné zmrzlině. Pokud tudy někdy pojedete, nezapomeňte se na ní zastavit, je fakt dobrá. Cukrárna je hned u hlavní silnice, kousek od světelného přechodu pro chodce.

Tak dobrou chuť a pěkné pokoukání.

     Radek Wimmer


všestary 2009

zpět